Od 1 kwietnia 2011 roku...
O tym, co będzie ciekawego w Kielcach i okolicach.
Dziś i wkrótce...

Dziś pod Świętym Krzyżem otwarto zaginioną przed wiekami osadę – fotorelację z niej obejrzycie > T U T A J

 

Na skraju Puszczy Jodłowej, pod Świętym Krzyżem odkryto – jak głosi legenda- średniowieczną osadę. Znów tętni życiem.

W Hucie Szklanej, u wrót do Świętokrzyskiego Parku Narodowego otwarto dla turystów pieczołowicie zrekonstruowaną wioskę. Wchodzi się do niej obok dużej, jeszcze nieczynnej karczmy przy szosie (otwarcie w lipcu), przez okazałą, dwupiętrową wieżę zwaną Wehikułem Czasu. W klimat z przed wieków wprowadzają posągi słowiańskich bożków, których czczono na Łysej Górze ( Świst, Poświst i Pogoda). Po drewnianym mostku wchodzimy do wioski, w której z gliny, trzciny i drewna odtworzono osiem chat.

W pierwszej urzęduje kowal z pomocnikiem. Do ich pracy może włączyć się każdy, kto dmuchnie ogień potężnym miechem. Dalej swoje rękodzieło zachwala słowiańskiej urody szewc i rymarz. Potem tkaczki, wikliniarze… Blond garncarka wyjaśnia dzieciakom, jak lepić figurki z gliny. W kolejnej chacie gospodyni ugniata i wałkuje ciasto, które w ognisku pośrodku drogi wypiekane jest na podpłomyki dla zwiedzających. A zielarka częstuje miksturami i maściami z ziół. Na końcu osady, już pod lasem, bartnik opowiada o nieobecnych tu jeszcze pszczołach. A rycerze tłuka się mieczami i toporami- nie ma zmiłuj… Pomiędzy zwiedzającymi krążą czarownice z miotłami. W sumie wioskę zamieszkuje 24 osoby, przeszkolone w swoim fachu, także aktorsko.

Podczas uroczystego otwarcia wodzem osady mianowano Bogomira tzn. marszałka województwa Adama Jarubasa a np. wicestarosta Zenon Janus otrzymał miano Cichosława. Pieśni inspirowane słowiańską muzyką ludową zaśpiewała Joanna Słowińska.

Wioska  jest otwarta codziennie w godzinach 10-18, bilety są po 10 i 8 zł ( grupy ponad 10 osób po 8 złotych, rodziny 2+2 płacą 30 złotych, zaś 2+3  35 złotych). 
Osada Średniowieczna wybudowana została w ramach realizowanego przez gminę Bieliny projektu pn. „Centrum Tradycji i Turystyki Gór Świętokrzyskich wraz z restauracją zabytków Świętego Krzyża – etap I” (projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach promocji gospodarczej i turystycznej regionu).
 
CK
Wiadomości w małej ilości
Reklama
klasyczna forma reklamy w internecie
Komiks internetowy
CK Blogi

Copyright 2011-2015 CiekaweKielce.pl | Kontakt i Reklama