Od 1 kwietnia 2011 roku...
O tym, co będzie ciekawego w Kielcach i okolicach.
Dziś i wkrótce...

Dziś radni wojewódzcy ustanowili nowy Herb Województwa Świętokrzyskiego a co za tym idzie – nową flagę wojeodztwa. CiekaweKielce.pl porównuje tu ich starą i nową wersję a także- dzięki uprzejmości Romualda Sadowskiego, zdobywcy najwyższych gór- pokazuje naszą flagę na szczytach Mount Blanc, Elbrusa, Kilimandżaro i Aconcagua. Wciąż czekamy na flagę Kielc !

   Nowy orzeł jest bardziej okazały i ma koronę. Podwójny złoty krzyż (herb benedyktynów łysogórskich) jest teraz bardziej ozdobny. Zmalała  liczba złotych gwiazd na błękitnym polu symbolizujących prawdopodobnie liczbę powiatów województwa sandomierskiego-  z 9 do 8
 (obok pozostało 8 czerwono białych pasów). W nowej fladze radykalnie zmieniono proporcje kolorowych pasów (żółty jest bardziej złoty niż cytrynowy) i znacząco powiększono herb.                Powyższe wywoła konieczność zmian dotychczasowych symboli województwa, urzędowe  informacje o nich a także  zapisy w encyklopediach o herbie oraz fladze.

 

    PS. Po publikacji CiekawychKielc.pl na facebooku rozpętała się dyskusja na temat flagi a zwłaszcza u ł o ż e n i a kolorowych pasów, które – zdaniem wielu- burzy świętokrzyską harmonię, wywołuje chaos…  Leszek Janusz Janiszewski zaproponował inną, bardziej harmonijną  wersję (zdjęcie poniżej). Napisał:  Moim zdaniem tak powinna wyglądać flaga województwa, w wersji oficjalnej żółty pasek z boku jest błędem. Ciekawi mnie wasze zdanie ?

 

 

Flaga województwa świętokrzyskiego  eksponowana jest nie tylko na masztach przed urzędami, w salach narad i podczas uroczystości, ale też… dumnie powiewa na szczytach najwyższych gór świata. A to dzięki Romualdowi Sadowskiemu z Pierzchnicy k. Kielc, który naszą flagę wnosi na szczyty podczas wypraw Polskiego Klubu Zdobywców….

Tuż pod szczytem Elbrusa z wyprawą Klubu Górskiego PTTK Kielce

 

Romuald Sadowski na szczycie Elbrus  (5642 m)
Na szczycie Kilimandżaro (5896 m) flaga pozostała (obłożona kamieniami)
Na szczycie Mont Blanc 4810 m
Na Dachu Ameryki –Aconcagua 6962 m tak wiało, że Romuald ledwie utrzymał flagę

Niestety, nie ma szans, by na najwyższych szczytach  Ziemi załopotała flaga Kielc. Nie dlatego, że nikt nie chce jej tam zabrać- jest wręcz przeciwnie! Problem w tym, że flaga Kielc istnieje tylko na papierze, w uchwałach i Statucie Miasta Kielce (o czym pisałem rok temu na końcu > wpisu o kolorach Kielc).  Mimo wielu próśb i wyznaczeniu nagrody za odszukanie lub wyprodukowanie flagi Kielc -nadal jej nie ma……………………………………….


Wiadomości w małej ilości
Reklama
klasyczna forma reklamy w internecie
Komiks internetowy
CK Blogi

Copyright 2011-2015 CiekaweKielce.pl | Kontakt i Reklama