Od 1 kwietnia 2011 roku...
O tym, co będzie ciekawego w Kielcach i okolicach.
Dziś i wkrótce...

Ubiegłoroczne wybory Czarownicy Regionu

      W ubiegłym roku, przed widowiskiem Sabat Czarownic na Kadzielni, w pierwszych tego typu demokratycznych wyborach, na placu Artystów w Kielcach wyłoniono Czarownicę Regionu. Została nią Łysicora ze Scyzorlandii, czyli prywatnie  Aneta Lech- Bętkowska, pracująca w Młodzieżowym Domu Kultury przewodniczka świętokrzyska. A że dziś są jej imieniny i mamy ( czy to przypadek, że tyle tu „cz” ) czwartek tuż po czerwcowej pełni Księżyca (z zaćmieniem!), ustanawiamy czarujące, najbardziej świętokrzyskie ze świąt : czerwono czarno czerwone Czerwcowe Święto Czarownic Świętokrzyskich. Poniżej znajdziecie historyczny opis owej postaci. Święto będzie ruchome, uzależnione od pełni Księżyca i humoru czarownic, bowiem jak się okazuje, jest ich pośród nas spora gromada i trudno ogarnąć to fruwające towarzystwo…

Po ogłoszeniu wyników wręczono Czarownicy Regionu symboliczną miotłę

                                                           

NAUKOWO O CZAROWNICY

W Kielcach mamy znawczynię tematu, która od kilku lat przygotowuje książkę o czarownicach. Skąd one się wzięły?
 – Postać czarownicy jest odwiecznym uosobieniem naszych lęków – mówi Elżbieta Szot-Radziszewska, etnolog zajmująca się naszym dziedzictwem kulturowym. – Człowiek nie rozumiejąc wszelkich nieszczęść, klęsk, na przykład suszy, epidemii, szukał winnego, kozła ofiarnego. Bardzo podatna na sugestie społeczność wiejska ulegała swoistej psychozie, w całej Europie, nie tylko u nas. I najłatwiej było skierować podejrzenia na odludka, który zachowywał się inaczej. Najczęściej „winnym” była kobieta mieszkająca gdzieś na skraju wsi, staruszka zbierająca zioła o wschodzie słońca. I stąd kobiety posądzane o czary, czyli czarownice.

Gratulacje od czarodziejki Kiki

Na czarownicę mówiono też „wiedźma”, czyli „mająca wiedzę”, co w średniowiecznych wioskach tłumaczono jej kontaktami z zaświatami, z diabłem. Obawiano się, czy tej większej wiedzy nie użyje przeciwko sąsiadom. Oskarżenia skutkowały procesami, paleniem czarownic na stosach. Do dziś w księgach grodzkich zachowały się protokoły przesłuchań czarownic. – To bardzo ciekawa lektura – dodaje Elżbieta Szot–Radziszewska.

Spotkanie z inną bajką

 Czarownice rozpoznawano też np. po „koziołkach” w oczach, po odrażającej fizjonomii. Po tym, że w okresie przesilenia letniego z rozwianymi włosami zbierały rosę. Ponadto w okresie klęski wszystkie kobiety pławiono w wodzie – te, które utrzymywały się na powierzchni (dzięki grubemu, gromadzącemu powietrze ubraniu), uznawano za czarownice.

Cóż za podobieństwo profilu !

 Podobno do dziś pozostały tylko dobre czarownice, zajmujące się tzw. białą magią, pomagające ludziom. W angielskim stowarzyszeniu Wicca zarejestrowano ich ponad 30 tysięcy. W Polsce nie prowadzi się jeszcze takich rejestrów, ale z pewnością najwięcej czarownic jest w regionie świętokrzyskim : pięknych, uroczych, czarujących…

Łysicora na scenie przy kieleckim deptaku….

… i w magicznym tańcu nie wiadomo kiedy, nie wiadomo gdzie

 Łysicora nie jest pierwszym uosobieniem świętokrzyskiej czarownicy – pięć lat wcześniej w konkursie TVP Kielce tytułem tym uhonorowano aktorkę, Justynę Sieniawską, która była też przymierzana jako „twarz” Europejskiego Centrum Mody w Kielcach pod nazwą „Lady Witch” -Pani Czarownica. Kolejną kandydatką na czarownicę regionu była Edyta Herbuś.  Dyskryminowana latami nad Silnicą czarownica stała się symbolem regionu, dominującym w materiałach promocyjnych. 
Autentyczna świętokrzyską czarownicę spotkałem osobiście w 1985 roku, o czym wspominam we wpisie Oko w oko z czarownicą.
Muzeum Zabawek i Zabawy stosownym znakiem informuje o latających czarownicach…
… codziennie w południe jedna z nich wylatuje z zegara nad budynkiem Muzeum

 

Wizerunków czarownicy pojawiło się mnóstwo

 

  Pierwsze Święto Czarownicy Świętokrzyskiej  wzbudziło duże zainteresowanie czarownic z całego świata. Do Kielc zleciało się ich tyle, że nocą aż przysłoniły pełnię Księżyca. Nie było wśród nich Kiki, która wyfrunęła z Kielc gdzieś daleko – ostatnio widziano ją na jelonku w scenerii Targów Kielce.
     PS.  Łysicora dostała w prezencie m.in. nową miotłę i …bloga, do którego odnośnik pojawi się wkrótce na lewym marginesie mej strony w CK BLOGACH.

   Ponadto przypominam o konkursie fotograficznym POKAŻ CZAROWNICĘ portalu Świętokrzyskie Jakie Cudne (galerię nominowanych zdjęć można obejrzeć TUTAJ).

 
Łysicora z Meydeyem tworzą kabaret Scyzorlandia

Jeśli uważasz, że ten wpis jest ciekawy, udostępnij go innym klikając w ikony poniżej.  

Wiadomości w małej ilości
Reklama
klasyczna forma reklamy w internecie
Komiks internetowy
CK Blogi

Copyright 2011-2015 CiekaweKielce.pl | Kontakt i Reklama