Od 1 kwietnia 2011 roku...
O tym, co będzie ciekawego w Kielcach i okolicach.
Dziś i wkrótce...

– Houston, mamy słodki problem… – tak pomyślałem na widok mnogości i jakości wypieków dostarczonych dziś na półfinał konkursu Ciastko Kieleckie. Udział zadeklarowało siedem cukierni, miały przygotować po jednym, dwa, góra trzy ciastka, a tymczasem niektóre przywiozły po 4-6. Coś pięknego, coś pysznego ! ! ! Honorowy prezes Cechu Rzemieślników i Przedsiębiorców Branży Spożywczej  Marian Chmielewski- który wykształcił kilka pokoleń kieleckich cukierników i uczestniczył w bardzo wielu degustacjach- był pełen uznania dla kunsztu wykonania ciastek (co widać i słychać na wideo 2 min). Proszę sobie wyobrazić  poświęcenie jurorów, którzy spróbowali wszystkich… 24 ciastek, bo aż tyle rodzai zgłoszono do oceny (zobacz też fotorelacje z półfinału Echa Dnia oraz  Jakie ciastko jest kieleckie ? Gazety.pl Kielce a także zdjęcia Naszych Kielc oraz relację o słodkim symbolu miasta TVP Kielce- od 15 minuty)

Organizatorzy zostali totalnie, ale radośnie zaskoczeni ilością i jakością ciastek. Zabrakło nam czerwonych i żółtych talerzy w barwach Kielc , ale mieliśmy jeszcze tace i serwety w tych samych kolorach. Niemalże zabrakło alfabetu do oznaczenia ciastek literami od A do Z

Tylko ja wiem, za jakimi literami kryją się nazwy cukierni, które przygotowały kieleckie pyszności- w przypadku finalistów będzie to tajemnica do środy, 25 kwietnia…

Każde zgłoszone ciastko to nowa kompozycja smakowa i … widowiskowa !  Wobec czego….

      Dziennikarsko- rzemieślniczo- artystyczne jury doceniając pomysłowość i profesjonalne podejście cukierni kieleckich do konkursu uznało, że wobec niesłychanie trudnego wyboru należy wyróżnić WSZYSTKIE zgłoszone ciastka. Zatem dla upamiętnienia udziału w konkursie każde z zaprezentowanych dziś ciastek może na etykiecie z ceną i nazwą własną umieszczać także czerwone koło z  żółtymi literami CK (dowolna techniką, z „uśmiechem” lub bez). W ten sposób KAŻDY chętny będzie mógł posmakować łakoci zgłoszonych do konkursu na Ciastko Kieleckie. I przekonać się na… własnym podniebieniu, jak ciężko było nam dokonać kwalifikacji do finału konkursu, który nastąpi za tydzień.
Jury przy pracy
     Do finału awansowała maksymalna, ujęta w regulaminie ilość ciastek, czyli 8. W kolejności liczby uzyskanych punktów: L (ambrozja), C (herbowe), D (orzechowe), A (pasjonatki), K (fantazja), M (royal), W (babeczki) oraz  E (kły). Oprócz liter i nazw roboczych nic więcej nie zdradzę, by nic nie sugerować Kapitule, która oceni ciastka finałowe za tydzień.
Sfotografować, spróbować…

     Za to postaram się opisać wrażenia z tzw. „salonu odrzuconych” (to znane, festiwalowe pojęcie często jest odbierane jako „coś lepszego” od wyboru finałowego). Zatem po kolei, wg. alfabetu ciastka, które NIE dostały się do finału…
    B – Beza Jaga, czyli truskawka w masie budyniowej na kruchym spodzie pod bezową czapą. Tak oto Cafe Cukiernia  Słodki Bez pragnie wskrzesić ducha regionu usadowiając owocową perłę świętokrzyską na tronie kunsztu i tradycji cukierniczej. F- Birutki upieczone w cukierni Cztery Pory Roku z ciasta półfrancuskiego z różaną marmoladką  polana  lukrem.
   G –Ciastko Świętokrzyskie, w dużej mierze owocowe, stylizowane na świętokrzyski krajobraz…H – Rogaliki Targowe, drożdżowe z nadzieniem wiśniowym, I – Babeczki Koroneczki ciekawie zdobione ( ciastka G, H, I przygotowała Cukiernia Angelina)
     J – Wianki Świętokrzyskie pyszne, duże, z makiem od Cukierni Dorotka, N – Kołacz Świętokrzyski, wyglądem i smakiem przypomina jarmarczne słodycze z bezą i wiśniami, O – Świętokrzyskie Czaruje, stylizowane na czarownicę- logo regionu na kruchym, maślanym medalionie (ciastka N i O w foliowym opakowaniu Cukiernia HEKA poleca jako regionalne prezenty), P- Bartki czyli ciastka w kształcie liścia dębu miodowo-orzechowe z karmelem (skład masy nugatowej jest tajemnica firmy), z żołędziami orzechy z marcepanem w czekoladzie), R –  Serce Czarownicy, kruche ciasto z masą pomarańczowo cytrynową i prażonymi migdałami, zdobione karmelową miotłą, S – Kajmak Kielecki, bodaj najbardziej popularne ciastko nad Silnicą ( P, R, S to specjały Cukierni Dorotka), T- Bułeczki Birutki o smaku serowo- owocowym, U- Babeczki Świętokrzyskie z kremem cukierni Cztery Pory Roku, X – Magiczna sakiewka, jakby ptyś, ale z zamiast kremu prażone jabłka z cynamonem i rodzynkami a marcepanową, czerwono-czarnym wiazaniem , Y – Kapelusz Baby Jagi ( X i Y to efektowne ciastka Cukierni HEKA) oraz Z – Smak z zieloną galaretką cukierni Podhale.

  WSZYSTKIE ciastka „jak na dłoni”  obejrzycie w galerii zdjęć portalu e-Vive

Bardzo wymowny gest: 24 ciastka spróbowane, już wystarczy !

       Proszę wybaczyć lakoniczność opisów powyżej i poniżej, na kartkach z ocenami jurorów. Byli nimi: wspomniany na wstępie Marian Chmielewski, prezes Cechu Józef Telecki oraz dziennikarki: Anna Krawiecka (Echo Dnia), Dorota Kosierkiewicz (TVP Kielce), Paulina Gil (e-vive), Joanna Klich (Wici.info), gospodyni półfinału, szefowa Restauracji PRZYTUL(m)NIE Ewa Wiśniewska- Zduniak i ja, czyli Krzysztof Krogulec. Organizatorami półfinału były: serwis internetowy CiekaweKielce.pl oraz Restauracja PRZYTUL(m)NIE w Domu Środowisk Twórczych – Pałac Zielińskiego przy ul. Zamkowej.

Pełna dokumentacja półfinału- każdy z oceniających miał do
 dyspozycji 10 punktów na wszystkie ciastka 

CK

Wiadomości w małej ilości
Reklama
klasyczna forma reklamy w internecie
Komiks internetowy
CK Blogi

Copyright 2011-2015 CiekaweKielce.pl | Kontakt i Reklama