Polowanie na Księżyc w tle Kielc
Najciekawiej Księżyc wygląda w dniu pełni. Jest wtedy największy i wschodzi niemal równocześnie z zachodem Słońca, co daje jedyną w miesiącu szansę na uchwycenie go o zmierzchu, gdy równowaga świateł pozwala na robienie zdjęć w kontekście danego miejsca. Choćby kieleckiego deptaka, którego oś wschód- zachód pozwala pokazać się pomarańczowej kuli Księżyca nisko nad horyzontem. Owe widoki są możliwe tylko dwa razy w roku i właśnie wtedy po godzinie 20 można liczyć na udane polowanie z centrum Kielc. Takiego Księżyca wypatruję co miesiąc od wielu lat, ale tak dużego nad deptakiem ustrzeliłem go tylko raz…
Fascynacji wschodzącym Księżycem uległem wiele lat temu, gdy buszując po Grabinie pomarańczowa kula wychyliła się zza klasztoru na Karczówce (gdy znajdę to zdjęcie, wstawię je tutaj). Później było przypadkowe odkrycie, na szczycie jakiejś góry w Polsce, na którą wlazłem obejrzeć zachód Słońca. Była akurat pełnia Księżyca, a ja świadkiem niezwykłej „zmiany warty ciał niebieskich” : z jednej strony zejście, z drugiej wejście. Okazuje się że jest tak co miesiąc, dokładnie w dniu pełni. Można próbować obserwacji i zdjęć na dzień, dwa wcześniej lub później lecz wtedy albo Księżyc jest albo zbyt blady w świetle dnia (wschodzi godzinę, dwie wcześniej przez zachodem Słońca) albo jest już zbyt ciemno i widać tylko jasną kulę na nocnym niebie, bez szczegółów tła. Trzeba się też orientować- GDZIE się pojawi Księżyc…
5 lat temu pierwszą akcją portalu CiekaweKielce.pl było ogłoszenie Dni Słońca zachodzącego nad kieleckim deptakiem co roku od 6 do 12 maja oraz od 4 do 10 sierpnia. Na zdjęciach w cytowanym wpisie widać, że pełnię wrażeń często zakrywają chmury. Dopiero przy bezchmurnym niebie 31 lipca 2015 roku zorientowałem się, że skoro na początku sierpnia Słońce będzie zachodzić na osi deptaka to… Księżyc powinien wschodzić dokładnie z jego drugiej strony. I udało się !!!
…
OCZYwiście polowanie na Księżyc w pełni uda się tylko wtedy, gdy nie będzie on zasłonięty chmurami, a niestety często nawet słoneczny dzień kończy się chmurami akurat na wschodzie. Warto sprawdzić > prognozę numeryczną dla Kielc (jest jako pierwsza na pasku „Info” portalu CK), gdzie na samym dole jest wykres zachmurzenia. Wklejam tu prognozę z 21 kwietnia 2016 gdy szykowałem się do kolejnego polowania…:
Dokładną godzinę wschodu Księżyca nad Kielcami- do której trzeba dodać kilka, kilkanaście minut na jego wyjście zza Gór Świętokrzyskich- znajdziemy na stronie Weather Online, gdzie należy wybrać datę i kliknąć w klawisz „idź”. Tam widać dokładnie, że choć Słońce w kolejnych dniach wschodzi i zachodzi z różnicą 1-2 minut, to w przypadku Księżyca są to już godziny (20 kwietnia 2016 – godz.18, 21 kwietnia- godz.19, 22 kwietnia – godz.20, 23 kwietnia – godz.21…)
***dopisane 20 kwietnia 2016 , dwa dni przed pełnią:
*** dopisane 21 kwietnia, dzień przed pełnią:
*** dopisane 22 kwietnia, w dniu pełni:
REASUMUJĄC: to polowanie z kwietnia 2016 roku raczej nie było udane. Następna okazja sfotografowania Księżyca w pełni nisko nad kieleckim deptakiem za ponad rok, 10 maja oraz 7 sierpnia 2017. Ale co miesiąc można polować na wschodzącą „pomarańczę” w tle innych obiektów. Najlepiej „odosobnionych na horyzoncie” co daje szanse na udany kadr większe niż w ciasnej zabudowie miasta. Można też zapolować nocą na zachód Księżyca tak jak uczynił to dziś, w dniu pełni ale po godzinie 4 rano > Grzegorz z Białegostoku.
JEŚLI ktoś ma ciekawe zdjęcie Księżyca w tle Kielc, lub zrobi je na podstawie podanych wskazówek, to zapraszam do podzielenia się łupem – chętnie udostępnię je tutaj z należnymi honorami dla ich Autora. O tym, że takie ujęcia podobają się niech świadczy statystyka oglądalności tych, które udostępniłem na facebookowym profilu Ciekawych Kielc – sierpniową pełnię obejrzało ponad 230 tysięcy osób, czyli więcej niż Kielce mają mieszkańców.