Od 1 kwietnia 2011 roku...
O tym, co będzie ciekawego w Kielcach i okolicach.
Dziś i wkrótce...

poniedziałek, 01 kwietnia 2013

Kosmiczna promocja Kielc: CK na Księżycu !

Kolory jeszcze nie nasycone, ale CK jest na Księżycu – to pierwsza tego typu, udana próba

 

Ufff- udało się !!! Po wielu dniach i nocach doświadczeń, obliczeń, kompletowania ekipy i sprzętu Księżyc stał się przez chwilę inny niż zwykle. Zrobił się lekko czerwony i gołym okiem cały świat mógł odczytać na nim dwie żółte litery CK. To wielki sukces kieleckich naukowców z Politechniki Świętokrzyskiej i Uniwersytetu Jana Kochanowskiego. Pomysłodawcą i koordynatorem projektu było CiekaweKielce.pl. Dołączył Urząd Miasta Kielce i Kielecki Park Technologiczny oraz Świętokrzyskie Centrum Innowacji i Transferu Technologi. Poniżej dokładny opis niezwykłego pomysłu laserowego, którym zainteresowały się już światowe mocarstwa….

Wszystko zaczęło się od zabawy laserowym wskaźnikiem, którego światło tworzy czerwony punkt na dowolnej powierzchni- a może by tak oświetlić Księżyc ???

 

Politechnika Świętokrzyska ma przecież Centrum Laserowych Technologii

 

… lasery stosowane są do różnych celów, także uzyskiwania efektów świetlnych….

 

… dla uczelni temat „z Księżycem” to nowość, ale kadra naukowa i usytuowanie budynku Centrum Laserowego- z widocznością całej trajektorii Księżyca po niebie, od wschodu, do zachodu-  sprzyja przedsięwzięciu….

 

… gdy skierowane w niebo- przez rozsuwany dach centrum- lasery mogły już podjąć próbę oświetlenia Księżyca podczas pełni zapytaliśmy o opinię  Polską Agencję Żeglugi Powietrznej. Ta jednak nie wyraziła zgody, bowiem moc laserów była zbyt duża i mogłyby uszkodzić przelatujące samoloty…

 

Wtedy narodził się pomysł pokolorowania Księżyca nie w czasie pełni- gdy oświetla go Słońce, a moc laserów musiałaby  być ogromna- lecz w nowiu. Gdy Księżyc pozostaje w cieniu Ziemi, można zastosować lasery o mocy aż 60-krotnie mniejszej niż podczas pełni ! Pojawił się jednak nowy problem- jak ustalić położenie Księżyca gdy nie widać go na ciemnym niebie ?
Z pomocą przyszli naukowcy z Zakładu Astrofizyki Uniwersytetu Jana Kochanowskiego, którzy tworzą  trójwymiarową mapę wszechświata a w Obserwatorium Astronomicznym dysponują potężnym, sterowanym komputerowo  teleskopem Schmidt-Cassegrain o zdolność rozdzielczej 0.33″ i zasięgu wizualnym 15.3 mag….
… niewielka odległość Centrum Laserowego od Obserwatorium Astronomicznego pozwoliła z pomocą ŚCITT, które właśnie przeprowadziło się do stojącego „pośrodku” Centrum Biznesu, ułożyć kabel sterujący jednocześnie teleskopem UJK  i laserem PŚ (na zdjęciu zaznaczyłem też klub Kosmos, w którym odreagowywaliśmy stresy)

 

… wreszcie przyszła pora na pierwsze próby. O ile nie było problemu z laserowym oświetleniem Księżyca na czerwono, to  żółte litery sprawiały kłopot. Ostatecznie zdecydowaliśmy się na ustawienie częstotliwości obu laserów tak, aby wyświetlały czerwień i litery CK naprzemiennie z szybkością niezauważalną dla ludzkiego oka….

 

Dzień i noc, góra- dół, ustawianie, przestawianie…. czy to się opłaca ???

 

Szukanie sponsorów okazało się mniej pracochłonne. Już na etapie pierwszych korespondencji przez internet zgłosiła się firma Google- która dostarczyła nam wizualizację faz Księżyca na rok 2013  agencji NASA-  i w imieniu konsorcjum firm amerykańskich (m.in. Coca-Cola, Nike, Mc Donalds)  zaproponowała okrągłą sumę. Tuż po niej zareagowali Niemcy z firmą Blaupunkt na czele. Chiny od ręki zadeklarowały dwa razy tyle co USA, a w dodatku powołały się na efekty wizyty delegacji Kielc w Szanghaju ….

 

…w efekcie podpisaliśmy umowę z Chinami, mającymi te same, czerwono- żółte barwy narodowe, ze szczegółnym uwzględnieniem zastosowania kieleckiej technologii  podczas  chińskiego Święta Księżyca….

 

…w zamian Chiny przygotują specjalna dekorację kieleckiego deptaka z okazji Święta Kielc…

 

…dostarczą też specjalną partię lampionów na próbę bicia rekordu Guinessa 21 czerwca nad kieleckim zalewem…

Oprawę muzyczno- wokalną wydarzenia zapewnia kielecki zespół  Wołsatki (proszę zwrócić uwagę na chiński motyw muzyczny na wstępie utworu) >>> wideo 4 minuty. Wybraliśmy utwór z refrenem „Bo ja szukałam ciebie na bezchmurnym niebie”- właśnie częste zachmurzenie jest największą przeszkodą w laserowym oświetleniu Księżyca…. Dla strefy anglojęzycznej naszego globu ilustracją muzyczną jest piosenka >>> Mister Moonlight grupy The Beatles.

….tematyce chmur poświęcony był wykład w Centrum Biznesu podczas ostatniego spotkania KielceCom….
Reasumując: kielecki eksperyment laserowy udał się. Wiele uwagi poświęcono mu podczas konferencji dotyczącej skutecznego marketingu oraz budowania silnego wizerunku marki zorganizowanej przez Kielecki Park Technologiczny, który ma się zająć opatentowaniem kieleckiej metody laserowego oświetlenia na duże odległości. Po raz kolejny sprawdza się coraz popularniejsze w świecie powiedzenie: kreatywny jak Polak.
Kolejne formy wykorzystania efektów laserowych w promocji Kielc są w toku przygotowań teoretycznych. Obok Centrum Laserowego PŚ i Kosmosu powstała już ...laserowa Arena Kielc

 PS. Pojęcie reklama z kosmosu nie jest nowe. Jednak proponowane technologie są zbyt kosztowne i skomplikowane, toteż żadna nie znalazła zastosowania w praktyce. Oto np. amerykańska firma MoonPublicity oferuje reklamę na Księżycu dzięki specjalnym robotom, które „mogłyby ryć” w powierzchni Księżyca różne kształty, widoczne następnie z Ziemi. Podobno do laserowego oświetlenia Księżyca przymierzała się Coca Cola, ale podczas pełni, co było niebezpieczne dla samolotów i temat utknął. Kielecki pomysł oświetlenia Księżyca gdy jest on w cieniu, podczas nowiu, mniejszą mocą, warto jak najszybciej opatentować. By nie doszło do sytuacji, jak z inżynierem guberni kieleckiej Maksymilianem  Straszem, który na przełomie czerwca i lipca 1839 roku wykonał w Kielcach pierwszą polską fotografię. To on mógłby zostać autorem wynalazku fotografii, wszak uznawany za wynalazcę Louis Daguerre przedstawił swój wynalazek Akademii Francuskiej dopiero w sierpniu 1839 r…

PS.PS. Fakt, że powyższy wpis ukazał się w Prima Aprilis nie przesądza kontynuacji realizacji pomysłu. Od października br przez 4 miesiące na niebie będzie widoczna jaśniejsza od Księżyca kometa ISON, wobec czego są zakusy, by na jej ogonie wyświetlić napis  Made in Kielce . Zresztą innych pomysłów też dostatek, choćby z ubiegłorocznego, przydługiego wpisu 1-kwietniowego do wykorzystania są np. stokrotki na polu karnym...  

PS. PS.PS. Pomysłem CK na Księżycu zainteresował się pierwszy polski kosmonauta, który kilkanaście dni po tej publikacji gościł w Kielcach

Polak w kosmosie czyli generał Mirosław Hermaszewski na spotkaniu w Kielcach…
…na jubileuszu znajomej kosmonautki zaśpiewał Walentynę twist zabrał córkę (z prawej), której na zdjęciu poniżej …
….zawiązywał bucika podczas bardzo oficjalnej  uroczystości….
… konsultacje z Panem Twardowskim….
...27 marca 1978 r- na stopniach rakiety nośnej Sojuz 30 – obejrzyj 51 sekund wideo ze spotkania  >>> Za chwilę polecę...
… w chwilę po lądowaniu na Ziemi, w tle spalony lądownik >>> Polska z kosmosu – wideo 70 sekund…..
… na spotkanie z kosmonautą w ramach Festiwalu Podróżniczego NA ROZDROŻACH przyszły tłumy…


…była okazja do zdobycia autografu i wspólnych zdjęć (piosenka Anny German > W wielkiej kosmicznej rodzinie)

 k

Wiadomości w małej ilości
Reklama
klasyczna forma reklamy w internecie
Komiks internetowy
CK Blogi

Copyright 2011-2015 CiekaweKielce.pl | Kontakt i Reklama