Od 1 kwietnia 2011 roku...
O tym, co będzie ciekawego w Kielcach i okolicach.
Dziś i wkrótce...

Potężny dziewięćsił na ścianie bloku przy ul. Warszawskiej dodaje Kielczanom sił po dziewięciokroć !
    Już końcówka kwietnia, a kwitnących kwiatów w Kielcach jak na lekarstwo. Dziś Światowy Dzień Ziemi. A u nas bardziej szaro niż w latach ubiegłych. Tymczasem rozkwita akcja społeczna „Kwiatki w betonie”, wspominająca czasy PRL, gdy w dobie fascynacji wielką płytą, betonem i plastikiem na rozmaitych miejskich dekoracjach i architekturze epoki utrwalono na wieki wieków wspomniane „Kwiatki w betonie”. Historia lubi się powtarzać, tak jak my lubimy kwiaty. I znowu powstają kamienne kwiaty, naturalnych coraz mniej… Historia zatoczyła kwieciste koło, także koło kieleckiego Rynku…


Na betonie kwiaty nie rosną, twarde bruki nie pachną wiosną
Na kamieniach nic się nie rodzi. lecz nam to dziwnie, podobno nie szkodzi….

Proponuję teraz włączyć tę piosenkę – Na betonie kwiaty nie rosną – którą proroczo śpiewał Wojciech Korda ponad 40 lat temu, i obejrzeć dalszą część wpisu…

Totalnie niedokończonego, ale szkoda mi pięknego, słonecznego dnia i… ruszam za miasto

Bałagan w tym wpisie ogarnę jak wrócę…. Sorrry !

Ciekawi jesteście co z tego wyjdzie ? jaki będzie efekt końcowy ?

    To zajrzyjcie tu później, najlepiej po północy….

Dziś przed pałacem kiermasz książek…

… a na placu Artystów ustawiono zieleń… wiklinową

A tak pięknie było na kieleckim rynku jeszcze w połowie stycznia ( zdjęcie z 13 I 2012)

 
Grupa Pomaluj mój świat na osiedlu Świętokrzyskima to ich strona

Magdaleny Wolff Zapiski z Ukrainy- przystanki autobusowe

W marcu marca ruszyła nasza akcja społeczna „Kwiatki w betonie” zachęcająca wszystkich wrażliwych na otaczającą ich przestrzeń ludzi do dokumentacji fotograficznej pozostałości po rozmaitych miejskich dekoracjach i architekturze epoki PRL-u.

Pragniemy dowiedzieć się, co dzieje się z pracami plastycznymi, które ozdabiały budynki w czasach PRL-u? Czy ceramiczne kwiatki lub malowane na elewacjach dekoracje geometryczne wciąż mogą nas zachwycać? Straciły wyraz czy stały się bardziej interesujące? O tym chcemy porozmawiać.

Podstawowym sposobem uczestnictwa w akcji jest współtworzenie dokumentacji fotograficznej wciąż istniejących prac: mogą to być murale, witraże, freski, sgraffita i inne. Część nie oparła się próbie czasu, inne niestety zostały zburzone.

Czasy betonowej, szarej rzeczywistości PRL-u nie zniszczyły jednak w ludziach potrzeby piękna. Realizowano ją za pomocą różnego rodzaju zdobień na elewacjach budynków oraz w ich wnętrzach. Na tle szarych przestrzeni miasta zaczęły pojawiać się małe przyblokowe ogródki kwiatowo–warzywne, freski, murale, ceramiczne kwiatki oraz prace należące do nurtu abstrakcji geometrycznej. Tematyka nie jest tu istotą. Sednem jest dekoracja w architekturze.

Pisz i wysyłaj nam swoje kwiatki.

Małgorzata Chmiel, kwiatkiwbetonie@gmail.com

AKCJA SPOŁECZNA Kwiatki w Betonie. Przyłącz się!
Opis

Główne założenia
Pragniemy dowiedzieć się, co dzieje się z pracami plastycznymi, które ozdabiały budynki w czasach PRLu? Jak obecnie wyglądają? Czy ceramiczne kwiatki lub malowane na elewacjach dekoracje geometryczne wciąż mogą nas zachwycać? Straciły wyraz czy stały się bardziej interesujące? Nad tym chcemy się zastanowić. O tym chcemy rozmawiać. Wszystkich zachęcamy do dokumentowania, robienia zdjęć i dzielenia się wiedzą.
Zapraszamy do współpracy!

Jakie działania?
Podstawowym sposobem uczestnictwa w akcji jest współtworzenie dokumentacji fotograficznej wciąż istniejących prac. Mile widziane jest każde zdjęcie dekoracji w architekturze powstałej w czasach PRLu: mogą to być murale, witraże, freski, sgraffita czy inne podobne prace. Niestety wiele z tych dzieł przestało istnieć. Część nie oparła się próbie czasu, inne zostały zburzone. Dlatego zachęcamy również do wzięcia udziału w gromadzeniu danych historycznych zawartych w dokumentach i na fotografiach. Wystawy, spotkania oraz inne akcje związane z dekoracjami to działania, które mają obudzić w mieszkańcach regionu większą wrażliwość na otaczającą nas przestrzeń.

Skąd kwiatki i dlaczego w betonie?


Czasy betonowej, szarej rzeczywistości PRLu nie zniszczyły w ludziach potrzeby piękna. Realizowano ją za pomocą różnego rodzaju zdobień na elewacjach budynków oraz w ich wnętrzach. Na tle szarych przestrzeni miasta zaczęły pojawiać się małe przyblokowe ogródki kwiatowo – warzywne. Sadzone tam kwiaty burzyły surowość i pomagały udomowić miejsce. Plastycy zaczęli zdobić ściany freskami, muralami, czy innymi elementami dekoracyjnymi. Kwiat był w nich częstym, choć niejedynym motywem. Powstawały ceramiczne kwiatki oraz prace należące do nurtu abstrakcji geometrycznej. Wszystkie te prace są obiektem naszego zainteresowania. Tematyka nie jest tu istotą. Sednem jest dekoracja w architekturze. A w Urzędzie Miasta odbyły się warsztaty „Rewitalizacja terenów zieleni„.

AKCJA SPOŁECZNA
Tytuł akcji: Kwiatki w Betonie
Czas: od 09.03.2012 do 09.09.2012
Miejsce: województwo świętokrzyskie
Wykonawca: grupa nieformalna
Adresaci: mieszkańcy województwa, turyści
mailto:kwiatkiwbetonie@gmail.com

Wiadomości w małej ilości
Reklama
klasyczna forma reklamy w internecie
Komiks internetowy
CK Blogi

Copyright 2011-2015 CiekaweKielce.pl | Kontakt i Reklama