Od 1 kwietnia 2011 roku...
O tym, co będzie ciekawego w Kielcach i okolicach.
Dziś i wkrótce...

DSC_5052

W tym wpisie nie zdjęcia są ważne, lecz >>> wideo (powyżej rysunkowa instrukcja), które jeszcze przed premierą tego wpisu, bez żadnej reklamy, obejrzało tysiąc osób…

Nasz rodzimy folklor w autentycznej, czystej postaci gościł w podkieleckim Sędku. 400 osób z Polski i zagranicy. Za dnia w kilku stodołach zgłębiali tajniki kieleckiej muzyki, śpiewu i tańca. Wieczorami teorię wprowadzali w życie. Niezwykła Orkiestra Kielecka grała całą noc. Szalenie się to podobało! Choć był to już trzeci taki tabor to wciąż pozostaje dziewiczy. Bez żadnej elektroniki, mikrofonów, techniki, gwiazd estrady. Bez sceny, reklam, mediów. Jak w kieleckim raju. To najprawdopodobniej pierwsza i jedyna tego typu relacja …

DSC_5075

…to zapis ledwie jednego wieczora, nocy i poranka Orkiestry Kieleckiej…

DSC_5046

…każdy instrument pośród kilkudziesięciu był ważny…

DSC_5031

…także harmonijki ustne z miejscowym mistrzem…

11906534_917978441592072_1750832212_o

…ja skupiłem się na wspomnianym już > wideo, toteż o zdjęcia poprosiłem Małgorzatę Chmiel…

11886250_917978568258726_650604407_o

…która potrafi zatrzymać w kadrze atmosferę taboru…

DSC_5082

…pomysłodawcą kieleckiego taboru jest urodzony w Kielcach, wychowany w Jędrzejowie, a teraz mieszkający w Warszawie Michał Maziarz. Razem z przyjaciółmi- Dorotą Murzynowską, Marcinem Żytomirskim i Jakubem Koroną– tworzą coś cennego, pięknego, niepowtarzalnego…

 

Tabor to tygodniowa „szkoła tradycji” poświęcona polskiej muzyce w jej autentycznej, niestylizowanej postaci. Nauka zanikających form śpiewu, muzyki instrumentalnej, rękodzieła, tańca. Więcej przeczytasz na > stronie internetowej Taboru. Zwróć uwagę na > prezentację sylwetek ludowych twórców, choćby Maniuchy Bikont, czy Marii Kowalik, którą widać w pierwszym rzędzie chóru i na > filmie projektu > Akademia Kolberga. Z uwagi na podeszły wiek mistrzów wiejskiej muzyki z wieloma nie dane jest spotkać się ponownie. To często ludzie starsi i ostatnia okazja, szansa, by przekazali to, co potrafią…

 

DSC_5092

…po warsztatach i próbach Orkiestry Kieleckiej przychodzi czas na zabawę…

DSC_5105

…goście z całego świata fantastycznie bawią się z miejscowymi…

DSC_5100

…przygrywa kapela Tęgie Chłopy…

DSC_5111

…kto tańcuje, choć nie umie, tego Pan Bóg wyrozumie…

DSC_5144

…a z drugiej strony szkoły w Sędku- żeby sobie nie przeszkadzać- są śpiewy…

DSC_5154

..rano można iść na spacer w malownicze okolice…

DSC_5167

…albo dalej tańczyć, bo orkiestra gra bez ustanku…

DSC_5168

…niektórzy zasypali na parkiecie…

Coraz więcej osób dostrzega i docenia potencjał kultury muzycznej regionu – ta muzyka po prostu się podoba. Kolejni chcą się jej uczyć i przy niej bawić. Jeden tabor tego nie załatwi. Niepowtarzalny nigdzie indziej folklor kielecki, świętokrzyski warto promować w należny mu sposób…

DSC_0770

…choćby tak jak Krzysztof K.A.S.A Kasowski w swym znakomitym projekcie Kapela Z Miasta Kielce, który zaowocował rozchwytaną już płytą > Pol-Ska – pierwszy i jedyny raz Kapela wystąpiła w Parku Miejskim, skąd jest amatorskie wideo > 1 >> 2 >>> 3

 

kap

…trzy lata temu najbardziej kieleckim akcentem na Święcie Kielc był spontaniczny występ Kapeli Andrusy przy deptaku > minuta wideo

 

DSC_5767

…a najlepszą w okolicy jest Kapela Ciekoty z fascynującym liderem Adamem Młodawskim (kontrabas)  > wideo z deptaka i >> wpis z Kusoków

 

Po co to piszę? Ano po to, by docenić rodzimy folklor i promować go jak najlepiej. Choćby podczas telewizyjnych transmisji Sabatu Czarownic, gdzie jest wszystko oprócz… świętokrzyskiego folkloru. Niechaj występują Bajm, Kombi, Perfect, kabarety i Conchita, ale w trzygodzinnym show nie powinno zabraknąć dwóch, góra trzech kawałków naszego folkloru. Dobry reżyser da radę. A jeśli nie, to finansujące sabat stronnictwo ludowe może znaleźć innego…

DSC_2595

…co roku scenografia Sabatu Czarownic zaskakuje egzotycznymi wzorami…

 

Inaczej pisząc: cudze chwalicie, swego nie znacie…. A wracając do Kieleckiego Tabor Domu Tańca to pośród wielu warsztatów w stodołach były też wycinankarskie, prowadzone przez mistrzynię ze Skarżyska, Lucynę Kozłowską.

 

Zdjęcia oznaczone gwiazdką50

Pani Lucyna- wraz z mężem Andrzejem, artystą rzeźbiarzem- to osobna, pasjonująca historia (oboje w akcji na >100 sekund wideo) …

 

wyclu

…czyż te piękne, regionalne wycinanki nie mogą być motywem scenografii Sabatu Czarownic w amfiteatrze Kadzielnia, tak jak były oprawą plastyczną Europeady?

 

Na koniec garść wrażeń pani Lucyny z Sędka:- Warsztaty z wycinanki były na początku Taboru. Było mi bardzo miło, że w tym roku, jak i dwa lata temu, zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem. Na warsztatach była mowa o powstaniu wycinanki, o historii wycinanki w świecie, w Polsce i w regionie świętokrzyskim. O technice jej wykonywania i inspiracji wycinanką współczesnych projektantów praktycznie nieomal w każdej dziedzinie otaczającego nas życia: we wzornictwie przemysłowym, reklamie, modzie. Młodzi ludzie nauczyli się wykonywać proste, świętokrzyskie kwadraty, kółka i rozety. W ostatnim dniu wycinaliśmy nasze czarownice i diabełki. Było ciekawie. Cieszę się, że mogłam przekazać swoją wiedzę na temat naszej świętokrzyskie wycinanki i że Ci młodzi ludzie chcieli tego, zapisując się na zajęcia. Zresztą atmosfera i na warsztatach wycinankowych i innych była radosna. Wszędzie muzyka, taniec i radość. Zauważyłam i sama doświadczyłam wielkiego szacunku od uczestników Taboru do miejscowych twórców.

Wiadomości w małej ilości
Reklama
klasyczna forma reklamy w internecie
Komiks internetowy
CK Blogi

Copyright 2011-2015 CiekaweKielce.pl | Kontakt i Reklama