Od 1 kwietnia 2011 roku...
O tym, co będzie ciekawego w Kielcach i okolicach.
Dziś i wkrótce...

niedziela, 24 listopada 2013

40 urodziny parkowej Biruty

DSC_7845

Kwiaty dla kamiennej jubilatki i solenizantki

Ustawiona u źródła kieleckiego parku 24 listopada 1973 roku rzeźba „Przysięga miłości”, czyli Biruta, czyli Żeromskiego symbol miłości- baba bez krwi i kości (o jej historii przeczytasz >>> TU). Właśnie obchodziliśmy gromadnie jej 40 urodziny, na których po raz pierwszy spotkali się rodzice chrzestni Biruty. Były też ciastka, kwiaty, muzyka na żywo, nalewki, przelot czarownicy, szampany, tańce, wiersze, życzenia… 

DSC_7783

…przed południem przyszli pierwsi goście 40-latki, przy pomniku widać jak Szymon rozdaje bukieciki…

 

DSC_7773

…kwiaty wetknięto jej także w okolice biustu…  ( pisana tymi samymi rękoma relacja Echa Dnia)

 

DSC_7796

…w ruch poszły szampany… (relacja Gazety.pl Kielce)

 

DSC_7792

…także pochodzenia litewskiego, podobnie jak > imię Biruta

 

DSC_7787

…cukiernia ŚWIAT SŁODYCZY częstowała kieleckimi babeczkami (z nadzieniem w kolorach: czerwonym- żurawina i żółtym- adwokat)…. (relacja Telewizji Świętokrzyskiej)

 

DSC_7799

…autora rzeźby wspominał jego przyjaciel Kazimierz Gul (tu > krótkie wideo, ale polecam film Internetowej Telewizji Kielce ze >>> Święta Biruty w 2007 roku)

 

Biruta 3

…skoro jesteśmy przy wspomnieniach o autorze pomnika, to w ubiegłym roku postać i twórczość Ryszarda Wojciechowskiego przybliżyła nam jego żona Anna, która specjalnie przyleciała na tę okazję z Kanady (gdzie mieszka) do Kielc. O jej spotkaniu z kielczanami jest >>> ten wpis ilustrowany także fragmentami filmu o Ryszardzie, z którego pochodzi powyższy, uśmiechnięty kadr…

 

Biruta 1

…o pięknym cudzie u źródła Biruty traktuje kolejny wpis Ciekawych Kielc sprzed dwóch lat >>> ABCD

 

DSC_7822

…ale wracajmy na 40-te urodziny, których niespodzianką była prezentacja zdjęcia pierwowzoru Biruty, czyli Anny – żony autora rzeźby- z okresu, gdy pozowała … tzn. powstawała rzeźba (9 miesięcy później państwu Wojciechowskim urodziło się pierwsze dziecko- córka). Powyżej „dwie Biruty” z kieleckimi Żeromszczakami

 

DSC_7819

…40 urodziny Biruty stały się okazją do pierwszego spotkania jej rodziców chrzestnych: ojca – Czesława Gruszewskiego i matki – Katarzyny Sajeckiej, która obchodzi imieniny dzień po Birucie. Na akordeonie tak pięknie grał Lech Skawiński, że oboje ruszyli to tańca, co uwieczniono >>> na wideo….

 

DSC_7778

…radna Alicja Obara przyniosła nalewkę własnej roboty z okolicznościową etykietą na urodziny Biruty…

 

DSC_7812

…gościom kamiennej jubilatki i solenizantki mogło zakręcić się w głowie także od pokazu latającej czarownicy, wykonanej przez wielokrotnego mistrza świata w modelarstwie- Władysława Herbusia (minuta >>> nagrania wideo)

 

DSC_7806

…gdy plac przed Birutą opustoszał… (relacja Radia Kielce)

 

DSC_7847

…Biruta przygarnęła do snu najmłodszego uczestnika jej 40-tych urodzin…  (relacja Wrót Świętokrzyskich)

 

DSC_7832

…a ja ugasiłem pragnienie… (sześć lat temu Słowo pisało, że > to źródło ma moc. Potwierdzam, jako że po spożyciu miałem ochotę krzyknąć: Kocham Birutę i jej gości…).   W 2006 roku władze Kielc były przychylne wykonaniu specjalnego ujęcia wody ze źródła Biruty, która- zdaniem radiestetów- ma zbawienny wpływ na ludzki organizm. Może uda się zaczerpnąć z funduszy unijnych ?

 

Zdjęcia oznaczone gwiazdką18

…uczestnicy Święta Biruty otrzymali zaproszenia na degustację truskawkowego ciastka Birutka – które ma też wersję jagodową ( z prawej)- w cukierni ŚWIAT SŁODYCZY przy ul. Paderewskiego…

 

DSC_7853

…część gości postanowiła skorzystać z zaproszenia niezwłocznie, a że w przestronnym wnętrzu nie było już wolnych miejsc, zasiedli w kawiarnianym ogródku. Wkrótce dołączył do nas konsul Polski na Ukrainie, rozmawialiśmy min. o kwasie chlebowym, ale to już całkiem inna historia Ciekawych Kielc …

 

DSC_7851

…tymczasem cukiernia usytuowana najbliżej Biruty zachęca, jak czytamy na jej tablicy: Rogale poznańskie kontynuacją wielkopolskiej tradycji w Kielcach. Ciekawe, czy i poznaniacy będą promować kielecką Birutkę. A że znają się na marketingu miejsc świadczy choćby ten >>> film o rogalach.

 

Zdjęcia oznaczone gwiazdką19

…Ciekawe Kielce pamięta też o Stefanie Żeromskim i pomniku Henryka Sienkiewicza. Co roku 15 lipca- gdy rusza korowód Festiwalu Harcerskiego- wręcza solenizantowi kwiaty zebrane w okolicach jego Oblęgorka. Dwa lata temu udało się tam spotkać panów Henryka i Stefana osobiście (więcej we wpisie CK o… uczłowieczeniu historii)

kk

 

A rok temu, na imieninach i 39 urodzinach parkowej Biruty było tak :

 

Imieniny i 39 urodziny parkowej Biruty (24 listopada) rozpoczęły się od toastu szampanem,  z prawej Iwona Wójcik, współwłaścicielka cukierni Świat Słodyczy, która wymyśliła  ciastko Birutka….

 

Na akordeonie pięknie grał Lech Skawiński > obejrzyj wideo 55 sekund

 

Wkrótce impreza u źródła spełnionych marzeń rozkręciła się na całego, STO LAT odśpiewano też Stanisławie Zacharko, szefowej BWA, która obchodzi urodziny tego samego dnia co Biruta, później… (c.d wideo – 45 sekund

 

 

… wszyscy podziwiali loty sterowanej radiem czarownicy kieleckiego modelarza Władysława Herbusia

 

Powietrzne ewolucje „dziwnego ptaka” spodobały się też… parkowym gołębiom, które krążyły wokół czarownicy

 

Był to pierwszy lot czarownicy w kieleckim parku >>> wideo 43 sekundy

 

 

Pan Władysław miał ze sobą także drugi latający model >>> wideo 40 sekund

 

Wszyscy uczestnicy imprezy otrzymali takie oto zaproszenia do degustacji ciastka Birutka w Cukierni ŚWIAT SŁODYCZY, której właścicielkę, Katarzynę Sajecką mianowaliśmy matką chrzestną Biruty (relacja Echa Dnia)
Wiadomości w małej ilości
Reklama
klasyczna forma reklamy w internecie
Komiks internetowy
CK Blogi

Copyright 2011-2015 CiekaweKielce.pl | Kontakt i Reklama