Od 1 kwietnia 2011 roku...
O tym, co będzie ciekawego w Kielcach i okolicach.
Dziś i wkrótce...

Dzisiejsza solenizantka i jubilatka wieczorem się zarumieniła

Żeromskiego symbolu miłości ! Babo ! Bez krwi i kości ! Jesteś naga, no i bosa, ziębi cię źródełka rosa... Właśnie dziś są imieniny i kolejne urodziny kieleckiej Biruty. Poniżej dowiesz się, jak wyglądał jej ojciec i pierwsze  spotkania urządzone na cześć naszej lokalnej bogini.

Historia kamiennej postaci sięga jesieni 1973 r, gdy postępowa ludzkość witała 56 rocznicę Wielkiego Października. W Słowie Ludu z 23 listopada tegoż roku zapowiedziano na sobotę (24 XI) przekazanie miastu kilku rzeźb. Najokazalszą była „Przysięga Miłości” Ryszarda Wojciechowskiego, który później wyemigrował do Kanady a na rysunku Piotra Wollenberga (ilustracja po prawej >>>), z burzą czarnych włosów wygląda jak… Kopernik. W niedzielę, 25 XI wspomniane Słowo- redakcja pracowała cały tydzień non stop-  opublikowało fotorelację z przekazania rzeźb dla Kielc (wszystkie zamieszczone na stronie ciekawekielce.pl zdjęcia czy reprodukcje można powiększyć na cały ekran klikając w nie, najlepiej 2x).
 Przez następne ponad ćwierć wieku rzeźba wraz ze źródełkiem stały się kultowym miejscem Kielc. Tu  spotykają się kolejne pokolenia zakochanych, młode pary tuż po ślubie robią sobie zdjęcia. Kobiecą postać  Kielczanie nazwali Birutą, czyli imieniem ukochanej Marcina z „Syzyfowych prac” Stefana Żeromskiego, którą spotykał właśnie przy tym źródle. I tak już zostało… Dziesięć lat temu poszperałem w archiwach i okazało się, że rzeźbę ustawiono przy źródle dokładnie w dniu > imienin Biruty– wcześniej nikt nie skojarzył tego niezwykłego zbiegu okoliczności (dat). I gdy solenizantka Biruta kończyła 28 lat Kielczanie po raz pierwszy urządzili jej huczna imprezę, z której pełną relację przeczytacie >w archiwum Słowa Ludu (wraz z całym wierszem Jolanty Tąporowskiej, którego początek zamieściłem we wstępie). Do zapowiedzi tego wydarzenia użyłem zdjęcia pomnika w asyście ekipy filmowej tj. reżysera „Syzyfowych prac” oraz ubranej na biało Alicji Bachledy -Curuś, która zagrała rolę Biruty

Prawdę mówiąc to Słowo Ludu doprowadziło do ekranizacji dzieła Żeromskiego, o czym traktują kolejne teksty: „Syzyfowy film” i „Przedwiośnie na horyzoncie”.W Magazynie SL ukazał się wtedy artykuł „Biruta skreślona przez Bieruta” traktujący o perypetiach z tym litewskim imieniem. Obok, w reprodukcję tekstu wstawiłem fragment projektu promocji źródełka „Biruta” opracowanego po publikacjach SL przez panią Alinę Ziopaję. Zaproponowała ona  m.in. powołanie Kapituły Źródła Biruty i zorganizowanie AQUAMUZEUM wód leczniczych. Jak się później okazało, radiesteci odkryli, że źródełko Biruty jest tzw. miejscem mocy, o czym >>> donosiło Słowo w maju 2006 r .Był pomysł wykonania kranu, z którego Kielczanie >>> mogliby czerpać cenną , źródlaną wodę.
Potem były kolejne spotkania (obejrzyj  2 minuty filmu Internetowej Telewizji Kielce z imprezy u źródła w 2007 roku z udziałem wielu Cenionych Kielczan   CK  )…
Dotychczas nic nie wspominano jednak o słodkim pomyśle znanego regionalisty, Jerzego Kapuścińskiego. Otóż po audycji w Radiu Kielce zapowiadającej imprezę u Biruty, wraz z prowadzącym ją Tomaszem Wosiem rozmawialiśmy na korytarzu o tym, jak można by wypromować Birutę. Właśnie wtedy, wśród wielu kolejnych pomysłów, pan Jerzy wspomniał, że przecież cukiernicy kieleccy mogliby piec ciastka nazwane Birutkami. Jako jedyny żyjący z tej trójki w studiu,  chcę pomysł pana Jerzego Kapuścińskiego zrealizować. Jak ?

       Otóż ogłosiłem konkurs na Ciastko Kieleckie   CK   o nazwie Biruta.

Pyszne, piękne, dowolnego kształtu i smaku, choć ciekawe byłoby np. Czekoladowo Kawowe CK  Ambicją każdej Cukierni Kieleckiej CK powinno być posiadanie w swej ofercie kieleckiego specjału, choćby o innej nazwie niż Biruta – tak jak np. Warszawa ma pączki Bliklego, Poznań rogale, Kraków obwarzanki, Kazimierz nad Wisłą koguty , Toruń pierniki a Wadowice kremówki.
Nie tylko kieleckie łasuchy chciałyby widzieć w gablotach cukierni nowe, lokalne przysmaki

 

W witrynach cukierni jest sporo słodyczy, ale kieleckich bab jeszcze nie mamy
Cieknie wam już ślinka na myśl o pysznej, czekoladowo kawowej Birucie ?

Dlaczego mają być tylko dyżurne eklery, snikersy, WZ-tki, ptysie czy bajaderki ? Nie ma pośpiechu – konkursowe jury, które oceni smak i wygląd kieleckich specjałów, zbierze się czwartego kwietnia (ck) 2012 roku zaś Kielczanie będą mogli posmakować nowości na czerwcowym Święcie Kielc. I oczywiście na przyszłorocznej imprezie u Biruty, która znowu wypadnie w sobotę !  >>> w kwietniu 2012 r  Ciastko Kieleckie zostało wybrane !

Wczoraj zapytałem znajomych internautów na portalu facebook o  najsłynniejszą, najpopularniejszą Kielczankę, która kojarzy się z miastem od wielu lat ( patrz obok). Myślę, że mogłaby to być Biruta …

Ten wpis będzie rozbudowywany w miarę rozwoju sytuacji.

Jutro, tj. w piątek 25 listopada kieleccy fotoreporterzy umówieni są z kielecka kandydatką do tytułu Miss Polonia Internautów na sesję zdjęciową właśnie przy pomniku i źródle Biruty. Czarnowłosa Dominika może być współczesnym uosobieniem postaci z „Syzyfowych prac”. Oczywiście jej zdjęcia tutaj zamieszczę….
(cdn)

No i stała się rzecz niebywała, o której pisać tu za mało, więc powstał osobny, kolejny wpis : ABCD = Anna Biruta Cudowna Dominika

który rok później zaowocował anonsowanym poniżej spotkaniem nt. miłości przekutej w kamień …

*** relacja z wizyty Anny Jung- Wojciechowskiej w Kielcach (czerwiec-lipiec 2012)

*** zaś relacja z kolejnych imienin i urodzin parkowej Biruty w listopadzie 2012 r poniżej….

Imieniny i 39 urodziny parkowej Biruty (24 listopada) rozpoczęły się od toastu szampanem,  z prawej Iwona Wójcik, współwłaścicielka cukierni Świat Słodyczy, która wymyśliła  ciastko Birutka….
Na akordeonie pięknie grał Lech Skawiński > obejrzyj wideo 55 sekund

Wkrótce impreza u źródła spełnionych marzeń rozkręciła się na całego, STO LAT odśpiewano też Stanisławie Zacharko, szefowej BWA, która obchodzi urodziny tego samego dnia co Biruta, później… (c.d wideo – 45 sekund

 

… wszyscy podziwiali loty sterowanej radiem czarownicy kieleckiego modelarza Władysława Herbusia
Powietrzne ewolucje „dziwnego ptaka” spodobały się też… parkowym gołębiom, które krążyły wokół czarownicy
Był to pierwszy lot czarownicy w kieleckim parku >>> wideo 43 sekundy

 

Pan Władysław miał ze sobą także drugi latający model >>> wideo 40 sekund
Wszyscy uczestnicy imprezy otrzymali takie oto zaproszenia do degustacji ciastka Birutka w Cukierni ŚWIAT SŁODYCZY, której właścicielkę, Katarzynę Sajecką mianowaliśmy matką chrzestną Biruty (relacja Echa Dnia)

Hucznie obchodziliśmy też >>> 40 urodziny Biruty

 

Jeśli uważasz, że ten wpis jest ciekawy, udostępnij go innym klikając w ikony poniżej. 

Wiadomości w małej ilości
Reklama
klasyczna forma reklamy w internecie
Komiks internetowy
CK Blogi

Copyright 2011-2015 CiekaweKielce.pl | Kontakt i Reklama