Od 1 kwietnia 2011 roku...
O tym, co będzie ciekawego w Kielcach i okolicach.
Dziś i wkrótce...

Tak rozpoczyna się widowisko…
     Wydaje się, że bóstwa czuwały nad tym spektaklem w trudnych okolicznościach… a jego rozpowszechnienie nie powinno być kwestią jakkolwiek rozumianego ubóstwa.  Współcześnie boska muzyka skomponowana przez Bronisława Opałko  w mocnym wykonaniu  Mafii to nie jedyne ciekawe „przypadki”. Mimo koloratki, inicjator śpiewogry ks. rektor Jan Oleszko publicznie przyznał, że w finale ma ochotę zatańczyć tango ze scyzorykiem w zębach. Akurat gdy rozmawiałem z autorem tekstów do spektaklu Adamem Ochwanowskim, o jego czarcich – dosłownie !!!- planach, podszedł do nas inny ksiądz w sprawie… aniołów. W dodatku Izabela Trojanowska nie nauczyła się słów piosenki. Finałowe tango zadedykowano Janowi Gocowi. Tak oto rozpoczynam recenzję….


      Dziś po raz drugi obejrzałem śpiewogrę (ang. musical), by upewnić się, jak jest dobra. W porównaniu do wczorajszej próby generalnej różnica kolosalna: mikrofony nie zacinały się, zmieniono oświetlenie, poprawiono nagłośnienie (w abecadle sukcesu takich widowisk Autorów i Artystów uzupełniają Akustycy, a ci niestety zawiedli). Fabuły historii regionu świętokrzyskiego od sabatu do ornatu tu nie ogarnę z racji tempa i mnogości wrażeń płynących ze sceny. Tylko hasła: swawolny Sowizdrzał (scyzoryk Roman Słomka, wokalista Mafii) zaprasza na ucztę, dostojny Lech Sulimierski, także jako Jan III Sobieski, seksowna scena pod Bartkiem, dynamiczny balet… partyzancki, po nim świece pacyfikacji. Świetny sabat czarownic formacji Verso i Izabela Trojanowska jako Baśka Rusinowska oraz wróżka tłumacząca sny. Karnawałowy, sandomierski walczyk i finałowe, upojne tango ze scyzorykiem w zębach – na Sienkiewce jak w sakiewce, raz lepiej, raz gorzej…- szalone choć omszałe ! Widownia widowiska „Od sabatu do ornatu” po raz kolejny zgotowała autorom i wykonawcom owację na stojąco.

Śpiewom Sowizdrzała towarzyszył balet- tu wideo 1 minuta
Mafiozo Normano Romano przekonywająco wcielił się w kilka sowizdrzalskich ról
Dynamiczny sabat czarownic formacji Verso-tu wideo 1,20 minuty

Na scenę wkraczają artyści ludowi Barbara i Tadeusz Buczyńscy wraz z fragmentem ich  zaczarowanego ogrodu
Izabela Trojanowska śpiewa sennik świętokrzyski (próba) – tu  wideo 1,30 minuty oraz z premiery 1,30 minuty
Lilia Kowalska ze stowarzyszenia Natural Voice Perfection
Oj działo się pod Bartkiem, działo….(wideo 1,50 minuty)
Sobieskiemu chciało się ciało, czy śniło, że za mało ?  (wideo 1 minuta)
Izabela Trojanowska śpiewała balladę o zbójczyni Baśce Rusinowskiej niczym swą …autobiografię- tu wideo 2 minuty oraz 1,20 minuty z premiery

Na sabacie czarownice dosłownie fruwały nad sceną – wideo 1 minuta z premiery

Tango ze scyzorykiem w zębach (próba) – tu wideo 50 sekund  (tu wideo 2 minuty z premiery)

Autor muzyki do widowiska, Bronisław Opałko wystąpił ze swoją córką, przebraną…
… w jego strój Genowefy Pigwy (to też zdjęcia z próby generalnej)

Autora muzyki całuje w głowę autor tekstu, Adam Ochwanowski 

Brawa dla reżysera widowiska, Szczęsnego Wrońskiego

Reżyser wziął na publiczne spytki autora tekstu : co pan chciał przez to powiedzieć ? ( tu wideo 1,30 minuty)
Artyści słuchają po premierze owacji na stojąco ( tu tango widziane od kulis- 1 minuta)

Uściskom, jak widać….
… nie było końca – wideo z podziękowaniami dla opatrzności 1,30 minuty

Ks. rektor Jan Oleszko już od ponad trzech lat ma ciekawe pomysły- Karczówka musi żyć (Wici.info)

Za kulisami Izabela Trojanowska działała na mężczyzn jak magnes, poniżej w wyreżyserowanej scenie z towarzyszącym jej na scenie 12-letnim tancerzem formacji Verso, diabelskim zbójnikiem Szymonem Pacholcem, finalistą Krajowych Mistrzostw IDO w kategorii jazz dance a pod koniec 2014 roku >>> MISTRZ ŚWIATA.
Pani Iza zdradziła „na ucho”, że słów piosenki o Baśce Rusinowskiej nie musiała się uczyć, gdyż jako zadziorna kobieta znała je ze swego poprzedniego, zbójnickiego wcielenia – stąd także jej częste kontakty z kielecką Mafią
Figury z zaczarowanego ogrodu stały przy wejściu na salę….
… i w holu Kieleckiego Centrum Kultury

 Pozostałe wideo z próby generalnej: Karczówka (1,30 minuty), Krzyżtopór (2 minuty) i … walczyk (1,30 minuty). Z premiery: walczyk sandomierski (1 minuta), Karczówka (1,40 minuty), kuplety (1 minuta). Widowisko wyreżyserował Szczęsny Wroński.(już po fakcie dowiedziałem się np. o zmianie małej sceny KCK na dużą, którą „w ostatniej chwili” trzeba było wypełnić…). Śpiewali też m.in. Darek Bernatek, Justyna Łysak oraz Piotr Salata.

Jeśli uważasz, że ten wpis jest ciekawy, udostępnij go innym klikając choćby w ikony poniżej.

Wiadomości w małej ilości
Reklama
klasyczna forma reklamy w internecie
Komiks internetowy
CK Blogi

Copyright 2011-2015 CiekaweKielce.pl | Kontakt i Reklama