Od 1 kwietnia 2011 roku...
O tym, co będzie ciekawego w Kielcach i okolicach.
Dziś i wkrótce...

1-papa_10
Nie pamiętam innego, tak doniosłego i radosnego dla  Kielczan dnia, choć nikomu problemów nagle nie ubyło…. (filmy z wizyty Jana Pawła II: część 1,   część 2,   część 3część 4 )  
 
gazety z pamiętnych dni
Słowo Ludu z 3 czerwca 1991 roku

 

Przed wizytą zrobiłem rekonesans w Masłowie. Dotarłem tam pieszo, stąd precyzyjne podanie czasu przejścia. Przepytałem też mieszkańców Masłowa ( tekst poniżej)

Dwadzieścia lat temu, jako jedyny człowiek z aparatem fotograficznym w ręku, stałem sam kilka godzin na placu Panny Marii. Dokładnie zrewidowany, bez możliwości przemieszczania się choćby kilka kroków w bok, na celowniku snajperów z dachu budynku PZU. Już sam przelot papieskiego śmigłowca nad miastem wzmagał bicie serca. Wcześniej przećwiczyłem, jak szybko mogę przewijać film w moim aparacie marki zenit z kliszą Fotopan HL, wysokoczułą, stąd duże ziarno na zdjęciach. Kolorowe negatywy były wtedy dostępne tylko za dolary w Pewexie a i tak wykupiono je przed wizytą Papieża. Fotoreporterem „Słowa Ludu” akredytowanym do obsługi wizyty był Andrzej Pęczalski, niemalże „uwięziony” wewnątrz Katedry. Ja miałem okazję zrobić zdjęcia Jana Pawła II jadącego w papamobile – na tle panoramy Kielc…

… po czym, wbrew ustaleniom ze służbami bezpieczeństwa, podążałem jak najbliżej…

 

… Papież przez chwilę czekał na sygnał  funkcjonariuszy Biura Ochrony Rządu, że może już bezpiecznie opuścić papamobile…
….udało się jeszcze ująć powitanie Papieża (w tle, wysiadający ks.Stanisław Dziwisz )…
…. Papież wchodzi po schodach do Katedry w gęstym szpalerze BOR-owików,
a za chwilę widoczna na zdjęciu ręka jednego z nich  mocno szarpnie mnie za ramię, po czym przytrzyma, abym nie upadł…
…to ostatnie zdjęcie przed wejściem do Katedry, u góry widać już rękę zabraniającą dalszych ujęć
Słuchając mszy, przemieszczałem się stopniowo, krok po kroku,w rejon, gdzie Papież będzie wychodził z Katedry. Gdy to nastąpiło ochroniarze byli szczególnie aktywni, gdyż Jan Paweł II chciał być jak najbliżej ludzi, przywitać się. W momencie, gdy przechodził przez ulicę, z bliska spojrzał prosto w obiektyw mojego zenita, ale… nie naciągnąłem migawki ! Za chwilę druga okazja, już z ochroniarzem na pierwszym planie.
… Papież udał się do Kurii Diecezjalnej (historię tych zdjęć opisałem w Magazynie SL z 2002 r)
Ta część wizyty trwała długo. Kielczanie czekający tłumnie na trasie przejazdu papamobile do Masłowa nie zobaczyli w nim Papieża. Pojazd przejechał pusty, Jan Paweł II przemknął ulicami Kielc zakrytą limuzyną. Ja poszedłem pieszo, po burzy zrobiłem  zdjęcia…
w drodze powrotnej sfotografowałem białą postać Papieża na tylnym siedzeniu limuzyny mknącej ulicą Warszawską (w tle osiedle Na Stoku)
Następnego dnia relacje z wizyty Jana Pawła II ukazały się w kieleckiej prasie (klikając dwa razy na zdjęcia lub reprodukcje można je powiększyć na cały ekran).

 

 

 

 

Polecam obejrzenie filmów z wizyty Jana Pawła II w Kielcach, telewizja była bliżej, w kolorze…
część 1 (przejazd do Katedry)  część 2 ( msza w Katedrze)   część 3 ( spotkanie na placu przed Katedrą)  część 4 (msza w Masłowie) – każdy z odcinków trwa niecałe 10 minut. Najbardziej zapamiętamy te słowa: To jest moja Matka ta Ziemia…. ( 1 minuta ).

Tekst z okazji XX lecia pontyfikatu w Magazynie SL z października 1998 r (powiększ 2x klik)

19 listopada 2003 r delegacja miasta wręczyła w Watykanie akt nadania honorowego obywatelstwa Kielc papieżowi. W przededniu kanonizacji Jana Pawła II – co nastąpiło 27 kwietnia 2014 r – Echo Dnia opublikowało kalendarium  pobytów Jana Pawła II na ziemi Świętokrzyskiej począwszy od 1939 roku.

Wiadomości w małej ilości
Reklama
klasyczna forma reklamy w internecie
Komiks internetowy
CK Blogi

Copyright 2011-2015 CiekaweKielce.pl | Kontakt i Reklama