Od 1 kwietnia 2011 roku...
O tym, co będzie ciekawego w Kielcach i okolicach.
Dziś i wkrótce...

Ciastko Kieleckie: przez usta i żołądek do serca Kielczan oraz gości naszego miasta
    Na liczniku tej strony już ponad 30 tysięcy odsłon, wiec zgodnie z umową pora na pomysł nr 3 (nr 1 to Festiwal Ballady, nr 2 to Rok czerwono-żółtych kolorów Kielc i.. flagi). Będzie słodko! Po konkursach wojewody i marszałka świętokrzyskiego na potrawy regionalne – a jutro wielka kulinarna gala Echa Dnia– pora bowiem na deser. Kielecki ! Dziś oficjalnie ogłaszamy konkurs na Ciastko Kieleckie, wspólnie z Cechem Rzemieślników i Przedsiębiorców Branży Spożywczej o ponad 400-letnich tradycjach (o czym poniżej) i nowej Restauracji PRZYTUL(m)NIE w Pałacyku Zielińskich. Uprzedzam, że oglądanie dalszej części wpisu może wywołać ślinotok i gwałtowną chęć wizyty w jednej z wielu cukierni Kielc.


Słodki komunikat  z dnia 12 kwietnia:  do  konkursu na Ciastko Kieleckie  zgłosiło się 7 cukierni, w kolejności alfabetycznej: Angelina, Cztery Pory Roku, Dorotka, Heka, Podhale, Słodki Bez oraz Świat Słodyczy. Niektóre z nich szykują po kilka specjałów zatem za tydzień w półfinale, 18 kwietnia jury oceni kilkanaście ciastek.

Nie trzeba być bogaczem, żeby spróbować np. marcepanowej sakiewki nieopodal Sienkiewki
Czy wygra  jakaś babeczka i będzie królować na bankietach ? Birutka ? O kieleckiej bogini miłości wpis z listopada

 

… to się okaże podczas degustacji
 Oto skrócona wersja zmienionego regulaminu, który rozesłaliśmy już do mediów, a który trafi też do cukierni Kielc: 
              Celem konkursu jest wymyślenie, wyprodukowanie i spopularyzowanie całkowicie nowych ciastek (na sztuki) o ciekawym smaku (bez kremu- ponieważ ciastko powinno być „mobilne”, także w upały), które zostaną słodkim, kieleckim specjałem i będą kusić do odwiedzin kieleckich cukierni. Konkurs jest otwarty-  mogą w nim brać udział wszystkie cukiernie Kielc, które gwarantują, że wybrane ciastka znajdą się w ich stałej ofercie. Udział w konkursie jest bezpłatny.  TERMINARZ KONKURSU: do 11 kwietnia 2012 r (środa po Wielkanocy) zgłoszenie przez cukiernie deklaracji udziału w konkursie wraz z nazwą cukierni, jej adresem i numerem telefonu do osoby odpowiedzialnej za koordynację projektu i wykonanie ciastek – na adres internetowy: ciekawek@gmail.com (jeśli zgłosi się mniej niż 5 cukierni konkurs zostanie odwołany)18 kwietnia (środa) dostarczenie po 8 sztuk każdego ze zgłoszonych ciastek do wstępnej oceny przez organizatorów i zaproszonych gości oraz wyłonienie od 4 do 8 finalistów konkursu- 25 kwietnia (środa) dostarczenie przez finalistów po 12 sztuk każdego z ciastek oraz  ich  ocena przez Kapitułę Ciastka Kieleckiego –26 kwietnia (czwartek) do godz. 12 przekazanie mediom protokołu z obrad kapituły o przyznaniu tytułu Ciastko Kieleckie  oraz innych nazw, w tym. Birutka  dla uczczenia regionalisty Jerzego Kapuścińskiego,  pomysłodawcy słodkiego skojarzenia ze źródłem i pomnikiem Biruty przy kieleckim parku.- 27 kwietnia (piątek) równoczesne opublikowanie wyników konkursu w mass mediach.- przez cały rok 2012 promocja Ciastek Kieleckich podczas wszelkich imprez kieleckich i regionalnych, w szczególności podczas Święta Kielc ( 24-26 czerwca tzn. w trakcie EURO 2012 i związanego z nim zwiększonego ruchu turystycznego). Jako że półfinał (18 IV) odbędzie się tuż przed popularnymi targami AGROTRAVEL DOM oraz OGRÓD i TY (20-22 IV), zaś finał (25 IV) tuż przed Festiwalem Podróżniczym NA ROZDROŻACH (26-29 kwietnia) informacje o Ciastku Kieleckim mają szansę na szybkie rozprzestrzenienie, także podczas długiego majowego weekendu.
Kapituła Ciastka Kieleckiego będzie miała orzechowy raj do zgryzienia ?

 

       Do 10-osobowej kapituły Ciastka Kieleckiego zaprosiliśmy: Wojciecha Lubawskiego (prezydenta Kielc), Tomasza Boguckiego (przewodniczącego Rady Miasta), Marka Cecułę (dyrektora Design Centrum Kielce), Józefa Teleckiego (prezesa zarządu Cechu Rzemieślników i Przedsiębiorców Branży Spożywczej), Andrzeja Mochonia (prezesa zarządu Targów Kielce), Stanisława Szufla (dziekana Okręgowej Rady Adwokackiej) oraz redaktorów naczelnych: Radia Kielce Joannę Gergont-Woś, Telewizji Polskiej Kielce Marka Mikosa, Echa Dnia Stanisława Wróbla oraz Gazety Wyborczej Kielce Alinę Janusz. Jest to naszym zdaniem optymalny skład, niemalże dream team, co nie oznacza, że wszyscy będą mogli spotkać się jednocześnie w DCK. Do wczoraj otrzymaliśmy potwierdzenie udziału w kapitule od panów: Tomasza Boguckiego, Andrzeja Mochonia, Marka Cecuły i Józefa Teleckiego. Natomiast sekretarka prezydenta Kielc poinformowała nas, że prezydent nie weźmie udziału w degustacji 4 kwietnia, wobec czego wystosowaliśmy zaproszenie do wiceprezydenta. 
     Dziś swój udział w pracach  Kapituły potwierdzili panowie: Czesław Gruszewski (zastępca prezydenta Kielc) oraz mecenas Stanislaw Szufel. *** Nazajutrz otrzymaliśmy deklaracje udziału od Joanny Gergont-Woś i Marka Mikosa. Mamy zatem 8-osobowe kworum, czekamy na potwierdzenie redaktorów naczelnych prasy. Wobec zmiany terminów wszystkich zapytamy ponownie, czy będą mieli czas na obrady 25 kwietnia.

 

Efektowne, truskawkowe pyszności można skosztować w najstarszej cukierni Kielc, czyli…
  Tradycje  Cechu Rzemieślników i Przedsiębiorców Branży Spożywczej w Kielcach sięgają … 1606 roku !!! Natomiast samodzielny Cech Cukierników Chrześcijan powołano w 1936 roku. W latach dwudziestych ubiegłego wieku obok kawiarni modne stały się cukiernie, także w Kielcach.  Pierwszą, istniejącą już pod koniec XIX wieku była cukiernia Viewegera w Rynku (obecnie Słodki Bez w kamienicy Sołtyków). Najsłynniejszą była cukiernia Kazimierza Smoleńskiego na rogu ul. Sienkiewicza i Małej (obecnie…bank), która stała się znakomitą wizytówką miasta. Miała tak duże powodzenie, że wobec napływu gości trzeba było wydzierżawić  sąsiednią dużą salę oraz dobudować zaplecze. W przedwojennych Kielcach było więcej cukierni, zwłaszcza w centrum,  niż obecnie.

 

Czy laureaci konkursu na Ciastko Kieleckie też zostaną uwiecznieni na takim tablo jak ich poprzednicy ?

 

Do sesji zdjęciowej celowo użyłem zwykłej, najtańszej bajaderki, gdyż jest ona przykładem ciastka, które wytrzyma letnie upały,  „nie rozjedzie się” w transporcie do Krakowa, Warszawy, Londynu czy Paryża… Bajederka to cukierniczy kopciuszek, który może się przeistoczyć w księżniczkę po dodaniu…  Czego ?
– Po maturze chodziliśmy na kremówki – te słowa Jana Pawła II wywołały ogromne zainteresowanie tymi łakociami. Być w Wadowicach i nie zjeść kremówki, to jak być w Watykanie i nie widzieć papieża.

 

To ciastko wydaje się zbyt drogie, ale zwróćcie uwagę na lukier, który może być przepustką do sukcesu Ciastka Kieleckiego: oto smak korpusu ciekawy (np. na bazie kawy), a lukier… kwaśny, cytrynowy. I mamy specjał nowy !

 

Inspiracją do poszukiwania smaku Kielc mogą być np…. kolory półproduktów. Czerwona dzika róża czy wiśnie, których smaku użyto do produkcji pastylek na Euro 2002 w barwach narodowych. W Kielcach lepiej by się sprzedawały czerwono-żółte czyli np. wiśniwo-cytrynowe….

Proszę nie traktować zawartych tu sugestii jako podpowiedzi itp, a jedynie jako inspirację. Nie jestem członkiem kapituły-podejmie ona niezależny werdykt. A może coś z serka ? Choćby sernik… kawowy! Czy ktoś próbował takiego zestawienia? Ciekawe, łatwe do zrobienia…

Muffiny wyglądają efektownie, ale ze świeżym kremem daleko nie zajedziemy…

 

Ciastko Kieleckie w opustoszałym centrum miasta ?
     W tym miejscu chcę nawiązać do ostatnich publikacji Gazety.pl Kielce. Oto w  tekście Uciekamy do galerii. Centrum Kielc do wynajęcia (ilustrowanym m.in. zdjęciem zamkniętej cukierni przy ul. Sienkiewicza 14)  i kontynuacji tematu w kolejnych wydaniach (np. Restauratorka z Sienkiewicza: tak źle nie było od lat…) rysuje się dramatyczny obraz centrum Kielc jako „domu spokojnej starości„. Śmiem twierdzić, że przywrócenie przedwojennej rangi cukierni jest sposobem lepszym niż narzekanie, czy organizowanie jednego, dwóch weekendów w ramach „budzenia Sienkiewki„. Wieczorami, nawet w okresie postu,  nie sposób znaleźć wolnego miejsca w klubach młodzieżowych. A w dzień ? W cukierniach coraz trudniej o wolne stoliki. Jest zatem sposób na ożywienie centrum – zaproponowanie rzemieślniczego, kieleckiego smaku i  klimatu nieosiągalnego w galeriach.

 

Odbicie w gablocie katedralnej wieży zdradza lokalizację cukierni, gdzie można jeszcze zastać wolne stoliki…

 

Regulamin konkursu Ciastko Kieleckie większości cukierników przekażemy pocztą  internetową, ale najstarszemu czynnemu cukiernikowi , 68-letniemu Zygmuntowi Pańszczykowi wręczyliśmy  go tradycyjnie na papierze.
… pan Zygmunt obok cukiernictwa ma wiele innych pasji m.in. studiuje grafologię.
    Po lekturze tak długiego wpisu należy się relaks. Bronisław Opałko nagrał specjalną piosenkę dedykowaną kieleckim, wiosennym cukiernikom. Bo tam gdzie żyje szczęśliwy ciastkarz, tam i ludziom żyje się lepiej…. Posłuchajcie pierwszych 3 minut ostatniego odcinka Muzycznego Regionu  TVP Kielce < przypominam, że niebieski napis jest aktywnym odnośnikiem do innej strony >
A rzemieślnicy niechaj sobie wezmą do serca mobilizujący ich refren:

 

    Życie jest słodkie, każdy wie, jak lukrowany piernik
Więc do roboty pan się weź, panie Cukiernik !

Jeśli uważasz ten wpis za ciekawy, powiedz to innym, udostępnij np. klikając w ikony poniżej

Wiadomości w małej ilości
Reklama
klasyczna forma reklamy w internecie
Komiks internetowy
CK Blogi

Copyright 2011-2015 CiekaweKielce.pl | Kontakt i Reklama