Królewska korona Sandomierza w filmie TVP Kielce
Oto jedna z najciekawszych historii naszego regionu. Równo 105 lat temu w Sandomierzu znaleziono jedyną zachowaną w całości polską średniowieczną koronę podróżną (jedną z trzech zachowanych w Europie XIV- wiecznych koron hełmowych). Nosił ją na głowie król Władysław Łokietek (1260-1333) i jego syn Kazimierz Wielki (1310-1370). Wszystkie inne polskie korony królewskie zostały zrabowane przez prusaków i przetopione- Polska jest jedynym krajem europejskim, który nie posiada insygniów swoich królów. Dziś w Sandomierzu pokazany zostanie film TVP Kielce o odnalezieniu korony. Poniżej jedyna fotorelacja z planu- tylko CiekaweKielce.pl przy tym było…

…pierwsza scena filmu według scenariusza i w reżyserii Doroty Kosierkiewicz: ogrodnik Ignacy Strugalski (zagrał go aktor Michał Pajek) kopie wiosną 1910 roku dół i przypadkowo znajduje „coś”- nie ma pojęcia co to jest…

…odkrycia dokonano właśnie tu, w zarośniętym dziś narożniku obszernego ogrodu Seminarium Duchownego przy kościele Św. Michała w Sandomierzu…

…dla potrzeb filmu użyto kopii korony- oryginał jet na Wawelu. Tę koronę królowie zabierali w podróże, zapinana była na hełmie rycerskim i przeznaczona do przyjmowania hołdów poddanych, w przeciwieństwie do tej paradnej, namaszczonej świętymi olejami podczas koronacji. …

…do obrazu zrealizowanego przez Dorotę Kosierkiewicz ze zdjęciami Mateusza Śliwy i dźwiękiem Tomasza Tamborskiego (cała trójka z prawej strony) m.in. wypożyczono na jeden dzień specjalny wysięgnik do kamery…

…ogrodnik przekazał znalezisko księżom Pawłowi Kubickiemu (tę rolę zagrał Marcin Brykczyński, aktor Teatru im.Żeromskiego) i Janowi Gajkowskiemu (Michał Rykowski- aktor, dziennikarz TVP Kielce trzymający koronę) …

…autor tej fotorelacji (i portalu CiekaweKielce.pl) czeka na swą kolej- zagrał dwie role, o czym później…

…a kto zagrał króla Kazimierza Wielkiego, który pokochał Sandomierz i częściej bywał tylko na Wawelu?…

…jedyny i najlepszy do tej roli Marek Tercz– poeta, pieśniarz, bard, kompozytor, wielka kielecka osobowość…

…ruszyliśmy do Wąwozu Królowej Jadwigi…

…według jednej z hipotez król złożył koronę w skarbcu sandomierskiej katedry jako dar wotywny błagając Boga o zdrowie w 1370 r. po wypadku podczas polowania w Przedborzu. Leciwy już monarcha złamał sobie nogę. Nigdy nie wrócił do zdrowia i zmarł w tym samym roku…

…król nie zważając na przestrogę mnicha (poznajesz?) polując 8 września, w dzień Najświętszej Marii Panny – co wiemy z kroniki Jana Długosza – dopuścił się grzechu i za to został „zrządzeniem bożym pokaran”….

… zdjęcia trwały od świtu do późnej nocy, kolejną rolę prof. Mariana Morelowskiego zagrał Marcin Atłasik w scenie…

…tuż obok kieleckiej katedry, skąd ekipa filmu „Sandomierz w koronie” pojechała do królewskiego Krakowa…

…tu księżą zastanawiają się, jak ukryć skarb, który został uznany za sensację stulecia i miał symboliczne znaczenia dla odradzającego się ruchu niepodległościowego na ziemiach polskich -fragmenty filmu zobacz >>> TUTAJ…
Film „Sandomierz w koronie” pokazany zostanie w ramach Festiwalu Filmów i Spotkań Niezwykłych. Po jego projekcji koronę Reżysera Niezwykłego – na wzór tej odnalezionej – odbierze Krzysztof Zanussi (wcześniej otrzymali ją m.in. Kazimierz Kutz i Feliks Falk).
Zdjęcia do filmu kręcono w sierpnia 2013 roku (o czym jest wzmianka na stronie Domu Długosza). Jesienią ubiegłego roku bez rozgłosu jednokrotnie pokazano go na kanale TVP Historia. Aż się prosi o powtórkę…
Na portalu CiekaweKielce.pl tematy spoza stolicy regionu są rzadkością. Aby sprowadzić temat korony do realiów kieleckich przypomnę, że dwa lata temu, w kwietniu 2013 zaproponowałem >>> Pamiątkę z Kielc = symbol Kielc = koronę Kielc