Kielce się zmieniają. Oddane do użytku 19 listopada nowe rondo im. Gustawa Herlinga- Grudzińskiego wygląda komfortowo, choć nie dla wszystkich – o czym na końcu tego wpisu….
Zmiany obowiązują też w rejonie budowy nowego węzła komunikacyjnego przy Wojewódzkim Domu Kultury (w tle), gdzie trwa wyburzanie kamienic przy ul.Zgody >>> wizualizacje skrzyżowania
We wtorek 19 listopada otwarto całe „turbinowe” rondo im. Gustawa Herlinga – Grudzińskiego, nowe zasady ruchu odczuwalne są z jego drugiej strony….
…gdzie zwłaszcza po północnej stronie (z lewej) turbinę poznaje się w praktyce…
…Oto jego tajemnica: wieloletni zwyczaj „łatwiejszej” jazdy po zewnętrznym pasie ronda, przekonanie że na nim „wszystko wolno” i kolejki przy wjazdach na kieleckie ronda właśnie z prawego, zewnętrznego pasa (gdy lewe, wewnętrzne. „trudniejsze” są puste) > kierowca auta oznaczonego na zdjęciu żółtym kółkiem ma taki nawyk i prawie spowodował kolizję (czerwone auto musiało ostro hamować) — drugie zdjęcie chwilę później uspokaja (do kolizji nie doszło) — na trzecim ten sam kierowca znowu przecina czerwoną linię ciągłą…
…a to ilustracja cytowanych wyżej przyzwyczajeń – wjazd na sąsiednie rondo z ul.Ogrodowej: na wewnętrzne (lewe) pasmo ronda wjeżdża tylko 1 auto, na zewnętrzne ustawia się dłuuuuga kolejka (nie wszystkie auta zmieściły się na ujęciu, naliczyłem ich 14, a nadjeżdżały kolejne) choć większość z nich nie skręca w pierwszą na prawo, nieprzejezdną ul.Paderewskiego…
…na koniec jeszcze jeden obrazek z okolicy „turbinowego” – choć znaki zakazu ruchu i wjazdu na rondo z ul.Czarnowskiej stoją przy niej wcześniej, to kierowcy (także nauka jazdy na pierwszym planie) decydują się zawracać tuż przed rondem, skutecznie blokując przejazd autobusów MPK…
Autor
Krzysztof Krogulec
Dziennikarz i fotoreporter z wieloletnim doświadczeniem. Pasjonat Kielc i regionu Świętorzyskiego. Twórca i właściciel portalu internetowego CiekaweKielce.pl :: Kontakt