Od 1 kwietnia 2011 roku...
O tym, co będzie ciekawego w Kielcach i okolicach.
Dziś i wkrótce...

czwartek, 07 Wrzesień 2017

Czy diety mogą być przyczyną choroby?

Body scale with a measuring tape

       Zapewne każdy wie, iż otyłość negatywnie wpływa na nasze samopoczucie i stan zdrowia, jednak nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że odchudzanie może również zagrażać zdrowiu i być przyczyną groźnych chorób. Dlatego, jeśli zamierzamy odchudzać się, powinniśmy stosować tylko zdrowe i zbilansowane diety, które sprawią, iż stracimy na wadze, ale jednocześnie nie wyrządzimy swojemu organizmowi poważniej krzywdy.

      Pamiętajmy, iż niezależnie od tego, jaki rodzaj diety stosujemy, powinna ona być maksymalnie różnorodna i zbilansowana, dzięki czemu swojemu organizmowi zapewnimy stopniowy spadek wagi i minimum stresu. Ponadto, miejmy na uwadze to, że zdrowe odchudzanie wymaga czasu, a stosowanie niezdrowych diet, po których szybko chudniemy, niestety mocno uderza w nasz organizm i zdrowie. Takie postępowanie często przyczynia się do rozwoju licznych dolegliwości i poważnych chorób.

    Odchudzanie i stosowanie wielorakich diet odchudzających to nadal popularne tematy bez względu na płeć. Jedni odchudzają się dla urody, inni dla mody, jeszcze inni dla zdrowia. Jednak dzisiaj większość z nas nie zastanawia się nad tym, jakie konsekwencje może nieść za sobą dieta odchudzająca. Dlatego zanim zdecydujemy się na odchudzanie i zrzucanie zbędnych kilogramów, przemyślmy dobrze swoją decyzję, współczesne badania coraz częściej odkrywają ciemną stronę odchudzania.

    Jeżeli chodzi o otyłość i nadwagę, nie ma wątpliwości co do tego, że są one szkodliwe. Choroby cywilizacyjne, do których zalicza się otyłość to poważny problem medyczny. O „znacznej nadwadze” możemy mówić wtedy, gdy ciężar ciała przekracza 30% tzw. idealnej wagi określanej przez tabele. Jest to uniwersalna tabela, sporządzona przez specjalistów, która określa przeciętną wagę i pokazuje, ile powinna ważyć przeciętna kobieta i mężczyzna o danym wzroście. Przekroczenie tej wagi określono nadwagą. Nadwaga może być bardzo niebezpieczna, zwiększa ryzyko zawału serca, jak również podnosi ryzyko zachorowania na cukrzycę. Zatem wydaje się być logiczne, iż jeśli osoba cierpi na nadwagę, warto zacząć stosować dietę i odchudzać się, by poprawić swoje zdrowie i kondycję. Niestety, jest to błędny wniosek.

Doctor treats a woman with overweight - obesity concept

W jaki sposób diety szkodzą? 

      Przede wszystkim należy wiedzieć, iż jeśli decydujemy się na tzw. szybka dietę, pozwalającą zrzucić kilka kilogramów w bardzo krótkim czasie, taka dieta na pewno nie będzie skuteczna. Po nagłej utracie kilogramów wskutek stosowania diety przynajmniej około 90% osób wraca do swojej poprzedniej wagi, a czasami nawet ją przekracza. Dzieje się tak dlatego, iż stosowanie diety sprawia, że w organizmie człowieka wyzwalają się mechanizmy przystosowania się do głodu. Podczas nagłego chudnięcia organizm funkcjonuje w ten sposób, iż w pierwszej kolejności przestawia swój metabolizm tak, żeby uzyskać z określonej ilości pokarmu jak najwięcej kalorii w celu zgromadzenia zapasów. Innymi słowy, organizm myśli w ten sposób – skoro teraz brakuje jedzenia, to trzeba zrobić zapasy na przyszłość, w wyniku czego ostatecznie człowiek czuje, iż zwiększa się jego łaknienie, a ta sama ilość pokarmu wywołuje większy wzrost otyłości. Takie mechanizmy metaboliczne przejawiają się tym wyraźniej, im częściej osoba odchudzająca stosowała wszelkiego rodzaju diety w przeszłości.

    Ponadto, ostatnio coraz częściej specjaliści znajdują dowody na to, iż nagłe wahania masy ciała z powodu stosowanych diet odchudzających, są o wiele groźniejsze dla naszego organizmu i zdrowia, niż sama nadwaga. Tak naprawdę dieta negatywnie wpływa na nasze zdrowie i to zarówno ta zakończona sukcesem, jak również ta, co skończyła się porażką. Jeżeli chodzi o diety zakończone porażką, zazwyczaj obniżają one samoocenę, powodują nadszarpnięcie szacunku do siebie i wiary we własne siły, co niewątpliwie stanowi dobre podłoże do rozwoju depresji. Oczywiście, po zakończeniu stosowania diety również udaje się utrzymywać niską wagę, jednak kosztem ciągłego dostarczania organizmowi mniejszej ilości pokarmu, a co za tym idzie pozbawienia go wszelkich niezbędnych witamin i składników mineralnych odpowiadających za sprawne funkcjonowanie organizmu. Deficyt składników odżywczych powoduje spowolnienie metabolizmu i wyniszczenie organizmu, jak również pogorszenie się samopoczucia, występowanie anemii, bólu głowy, itp.

                                                                              (TEKST SPONSOROWANY)

Wiadomości w małej ilości
Reklama
klasyczna forma reklamy w internecie
Komiks internetowy
CK Blogi

Copyright 2011-2015 CiekaweKielce.pl | Kontakt i Reklama